Kuva: Kari Koski

RAPORTTI:

Viikonlopun ensimmäinen koitos tehokkaalla esityksellä

24.10.2025

KooKoo onnistui katkaisemaan kahden ottelun mittaisen tappioputkensa HPK:ta vastaan hienolla peliesityksellä lukemin 5–2 (1–1, 2–0, 2–1).

Perjantai-illan ottelu alkoi vauhdikkaasti ja ensimmäinen erä oli kokonaisuudessaan tasainen ja paikkoja nähtiin kaukalon molemmissa päissä. Kotijoukkue pääsi hakemaan illan avausosumaa ylivoimalla jo kahden pelatun minuutin jälkeen HPK:n hyökkääjä Sami Päivärinnan jouduttua kuluttamaan jäähypenkkiä kiinnipitämisestä. Ottelun avausmaalia ei tarvinnut ylivoiman aikana kauaa odottaa, kun puolustaja Kim Nousiaisen upea laukaus maalin edestä yllätti HPK-vahti Kim Saarisen ensimmäistä kertaa ajassa 3.05 ja kotiyleisö pääsi tuulettamaan maalia. Syöttöpinnat Nousiaisen ylivoimamaaliin Miska Siikoselle sekä Vilmos Gallólle. Maali oli Nousiaiselle kauden kolmas.

Myös HPK pääsi kokeilemaan avauserässä omaa ylivoimapeliään pian ottelun avausmaalin jälkeen, kun KooKoon hyökkääjä Akseli Mäkinen sai rangaistuksen koukkaamisesta. Oranssimustien alivoima selvisi tästä kuitenkin kunniakkaasti ilman takaiskuja. Hämeenlinnalaisille siunaantui oiva paikka tasoittaa ottelu erän jälkimmäisen puoliskon alussa, kun HPK:n hyökkääjä Axel Skinnari pääsi nokikkain KooKoon maalia vartioineen Juha Jatkolan kanssa, mutta Jatkola vei tilanteessa pidemmän korren hienolla torjunnallaan.

HPK sai luotua erän lopussa hyvää painetta ja lopulta ottelun toinen maali nähtiin ajassa 17.54, kun HPK:n hyökkääjä Markus Loponen seurasi maalinedustatilanteen loppuun asti ja iski liigauransa avausmaalillaan lukemat tasoihin. Enempää osumia erässä ei nähty ja toiseen erään lähdettiin tasalukemista 1–1.

Toinen erä alkoi tunnustelevasti ja vaarallisia paikkoja ei erän alussa juurikaan nähty. Erän ensimmäinen rangaistus tuomittiin ajassa 25.12, kun ex-oranssimusta Joose Antonen lähti istumaan kaksiminuuttista kampituksesta. Kotijoukkueen toinen ylivoima ei tuottanut kuitenkaan tällä kertaa tulosta.

Erän pidemmälle edetessä ottelun hallinta alkoi kääntyä vahvemmin kotijoukkueelle. Ajassa 29.58 kotiyleisö pääsikin jälleen juhlimaan, kun kuumassa vireessä olevan Veeti Miettisen millintarkka ja kaunis laukaus vei kotijoukkueen jälleen johtoon. Miettisen kauden kuudenteen maalin syöttöpisteen sai Marcus Davidsson.

Lisää aihetta juhlaan kotiyleisö sai ajassa 32.59, kun KooKoon puolustaja Kalle Loponen löysi upealla syötöllään Siikosen maalin kulmalta, josta tämä pääsi nakuttamaan kauden avausmaalillaan lukemat kotijoukkueelle 3–1:een. Myös Nousiainen kirjasi illan toisen pisteensä kirjauttaen Loposen lisäksi syötön Siikosen maaliin.

Kotijoukkue oli lähellä siirtyä erässä jo kolmen maalin johtoon, mutta HPK:n puolustaja Elmeri Eronen oli vierailijoiden pelastavana enkelinä maaliviivalla. Kolmanteen erään lähdettiin lopulta kotijoukkueen 3–1-johdossa.

KooKoo iski lisää löylyä kiukaalle heti kolmannen erän alussa, kun Akseli Mäkinen iski kauden viidennellä osumallaan kotijoukkueen jo 4–1-johtoon ajassa 42.36. Illan tehomiehenä sonnustautunut Nousiainen merkkautti myös tähän osumaan syöttöpisteen ja samalla ottelun kolmannen tehopisteensä. Toinen syöttöpiste Mäkisen maaliin Manu Mäkelälle.

Hämeenlinnalaiset pääsivät hakemaan kavennusta jopa viidellä kolmea vastaan, kun Siikonen sekä Jesper Ahlroth istuivat jäähyaitiossa. Lopulta HPK:n hyökkääjä Harri Kainulainen iski kiekon ylivoiman aikana verkkoon ja lukemat 4-2:een ajassa 48.32. Vierailijat eivät kauaa saaneet kavennusmaalistaan juhlia, kun Joonas Oden ja Miettinen olivat jo juonimassa kotijoukkueen illan viidettä osumaa. Miettisen upea ohjaus Odenin syötöstä vei oranssimustat takaisin kolmen maalin johtoon pelikellon näyttäessä 49.09. Miettisen illan toiseen osumaan syöttöpiste ensimmäisen tapaan myös Davidssonille.

HPK pääsi yrittämään vielä ylivoimalla uutta kavennusta Ville Puhakan saatua rangaistuksen pelin viivyttämisestä, mutta tuloksetta. Myös kotijoukkueelle siunaantui sauma iskeä lisäosumia ylivoimalla Viljami Jokirinteen rangaistuksen myötä, mutta enempää maaleja ottelussa ei kuitenkaan nähty ja kotijoukkue pääsi juhlimaan voittoa summerin soitua.

Voitto ja kolme pistettä KooKoolle hienon esityksen jälkeen lopulta maalein 5–2.

Joukkueet iskevät yhteen uudelleen huomenna lauantaina, kun kiekko putoaa jäähän Hämeenlinnassa klo 17.00.