KooKoo nappasi keskiviikkoiltana arvokkaan runkosarjavoiton, kun Ässät kaatui Lumon Areenalla lukemin 3–1 (2–1, 0–0, 1–0).
Ottelun kuva rakentui vahvasti maalivahtipelin ympärille. KooKoo ratkaisi kamppailun tehokkaalla avauserällä (2–1) ja toisessa erässä maalit jäivät kokonaan syntymättä (0–0). Päätöserässä kotijoukkue puolusti johtoasemaansa kurinalaisesti ja iski lopullisen ratkaisun 3–1:een. Molemmissa päissä nähtiin varmaa torjuntatyöskentelyä, mutta KooKoo oli ratkaisuhetkillä askeleen edellä.
Ottelun alku oli selvästi vierasjoukkueen hallintaa. Reilun parin minuutin pelin jälkeen KooKoo joutui puolustuskannalle ja ajassa 2.49 kotijoukkue otti rangaistuksen liian monesta pelaajasta kentällä. Ässät käytti ylivoimansa tehokkaasti hyväkseen, kun vasta HIFK:sta ässäpaitaan siirtynyt Sean Josling laukoi poikittaissyötöstä kiekon tarkasti vasemman tolpan juureen Juha Jatkolan ohi ja vei vieraat 0–1 -johtoon.
Maalin jälkeen peli jatkui rikkonaisena. KooKoo sortui useaan pitkään kiekkoon ja peli pysyi pääosin kotijoukkueen puolustusalueella, vaikkei Ässät saanut rakennettua vaarallisimpia maalipaikkoja. KooKoon tasoitus syntyi ajassa 9.45. Rikkonaisen hyökkäyksen päätteeksi kapteeni Otto Paajanen sai kiekon kun varkain maalin takaa ja siirsi kiekon maalille Oskari Luodolle, joka siirsi kiekon varmasti verkkoon ja tasoitti lukemiksi 1–1.
Tasoitusmaalin jälkeen KooKoo sai pelistä selvästi paremman otteen. Kotijoukkue rakensi useita pitkiä hyökkäyksiä ja johtomaali tuntui roikkuvan ilmassa. Se nähtiin ajassa 13.49, kun Ville Meskanen laukoi viivasta kiekon maaliin juuri Ässien rangaistuksen päätyttyä ja vei KooKoon 2–1 -johtoon.
Erän loppupuolella nähtiin vielä Ossi-Petteri Jaakolan vahva yksilösuoritus, kun hyökkääjä punnersi Ässien puolustuksen läpi kulmasta ja pääsi laukomaan vaarallisesti, mutta lisäosumaa ei syntynyt ja näin ollen avauserä päättyi KooKoon 2–1 -johtoon.
Toinen erä käynnistyi kotijoukkueen kannalta pirteästi. KooKoo sai heti erän alkuun muutamia teräviä laukauksia ja piti Ässät hyvin poissa omalta puolustusalueeltaan.
Noin viiden minuutin kohdalla Santeri Sulku oli unohtunut Ässien puolustukselta ja pääsi aivan vapaasti yrittämään maalia, mutta Ässien maalivahti Filip Lindberg veti pidemmän korren ja piti vieraat maalin päässä. Peli jatkui tämän jälkeen tasaisena, ja molemmat joukkueet rakensivat muutamia vaarallisia vastahyökkäyksiä.
Ajassa 28.18 Ässien Valtteri Viljanen komennettiin kahden minuutin rangaistukselle huitomisesta. Kotijoukkue ei päässyt hyödyntämään tilannetta. Rangaistuksen päätyttyä Viljanen karkasi suoraan rangaistusaitiosta läpiajoon, mutta Juha Jatkola torjui tilanteen varmasti ja säilytti KooKoon johtoaseman. Erän puolivälin jälkeen ottelua pelattiin pääosin Ässien kenttäpäädyssä. KooKoo loi painetta ja haki lisäosumia, mutta Lindberg ja Ässien alivoima selvittivät tilanteet tyylillä. Erän loppupuolella Ässät sai vielä hetkellisesti otetta ja loi muutaman vaarallisen maalipaikan, mutta Jatkola jatkoi varmoja otteitaan. Toinen erä päättyi ilman lisämaaleja.
Kolmas erä jatkui ottelun yleisen ilmeen mukaisesti tasaisena ja tiukkana kamppailuna. Molemmat joukkueet pelasivat maltillisesti ja hakivat paikkojaan kärsivällisesti molemmissa päissä. Noin neljän minuutin kohdalla Meskanen avasi pitkällä syötöllä Veeti Miettiselle, joka pääsi haastamaan Lindbergin, mutta vierasmaalivahti selvitti tilanteen. Erän edetessä kotijoukkue otti yhä enemmän hallintaa ja tunnelma Lumon Areenalla kohosi.
Erän vaarallisin hetki nähtiin, kun Jatkola haki kiekon maalin takaa ja Ässät pääsi ryöstämään kiekon, mutta KooKoon puolustus paikkasi tilanteen esimerkillisesti. Hetkeä myöhemmin noin yhdeksän minuutin pelin jälkeen, tasoitus oli lähellä, kun Ässät sai Peter Tiivolan johtamalla kentällisellä pitkän pyörityksen. Jatkola ja KooKoon puolustus kestivät kuitenkin paineen.
Vieraat saivat tästä hetkellisen otteen ottelusta ja hallitsivat enemmän kiekkoa, mutta KooKoo puolusti johtoasemaansa kurinalaisesti ja maltilla. Erän loppuhetkillä Ässät otti maalivahdin pois ja painoi voimakkaasti tasoitusta, mutta kotijoukkue taisteli uhrautuvasti ja piti maalinsa puhtaana. Lopullinen ratkaisu nähtiin ajassa 59.29, kun kapteeni Paajanen pääsi sijoittamaan kiekon tyhjään maaliin ja sinetöi KooKoon 3–1 -voiton. Ottelun yleiskuvaksi muodostui maalivahtien taistelu, sillä molemmissa päissä nähtiin varmaa ja rauhallista torjuntatyöskentelyä.
KooKoo pelaa seuraavan ottelunsa perjantaina Ilvestä vastaan Tampereella Hockey Nightin merkeissä MTV:n ilmaiskanavan ottelulla klo 19.30 alkaen ja palaa heti lauantaina kotiyleisönsä eteen Lumon Areenalle, kun Lukko saapuu KooKoon vieraaksi.