Lumon Areenalle saapunut yleisö sai jännittää ratkaisua aina jatkoajalle asti, jossa kotijoukkue KooKoo nappasi kauden avausvoiton Kiekko-Espoosta lukemin 5–4 (0–0, 3–1, 1–3, 1–0).
KooKoo ja Kiekko-Espoo kohtasivat keskiviikko-iltana jo kolmatta kertaa tämän kauden osalta ja aikaisemmista keskinäisistä kamppailuista Kiekko-Espoo on voittanut ottelut varsinaisella peliajalla sekä jatkoajalla. Aiemmin Sumulaaksossa nähdyn kamppailun Kiekko-Espoo voitti lukemin 1–2.
Avauserä oli vauhdikas ja laukauksia sateli päästä päähän, mutta erä jäi kummankin joukkueen osalta maalittomaksi. Kiekko-Espoo hallitsi peliä kiekolla paremmin ja tuo pelinhallinta tuotti myös tulosta toisen erän ensimmäisillä minuuteilla, kun pitkän pyörityksen päätteeksi espoolaisten kapteeni Ville Lajunen laukoi kovan lyöntilaukauksen Eetu Randelinin vartioimaan KooKoo-maalin ensimmäistä kertaa tämän illan osalta.
KooKoo tuli peliin mukaan vauhdilla. Ajassa 27.57 Seth Barton nosti kiekkoa hyökkäysalueelle, ja syötti viereen Robert Rooballe, joka pääsi huudattamaan kotiyleisöä ensimmäisen kerran. Ja kun vertaiskuvallinen ketsuppipullo on saatu auki, niin se saatiin auki kunnolla. Kaksi minuuttia edellisestä maalista, kiekko päätyi Kiekko-Espoon alueelle jota maalivahti Marcus Hellgren-Smed yritti ottaa haltuun, mutta kiekko ei pysynyt mailan lavassa ja kiekon haistoi ensimmäisenä Petter Emanuelsson, joka siirsi kiekon tyhjään espoolaismaaliin.
Kolmas maali kotijoukkueen osalta nähtiin vain puoli minuuttia edellisestä. Puolustajan paikalta David Farrance syötti viereen Teemu Engbergille, joka laukoi kiekon hienosti vasempaan yläkulmaan ja KooKoo oli kuin varkain siirtynyt kahden maalin johtoon. Toisen erän loppuun ja kolmannen erän alkuun tarjottiin myös ylivoimatilaisuutta Joni Ikosen syyllistyttyä kampitukseen, mutta tätä tilaisuutta ei pystytty hyödyntämään.
Aikaisemmissa keskinäisissä kamppailuissa on ollut teemana, että KooKoo johtaa, mutta Kiekko-Espoo tulee kolmannessa rinnalle. Tätä pääsi yrittämään kolmen minuutin jälkeen KooKoota kausina 2021–2023 edustanut Heikki Liedes, jonka laukaus upposi Randelinin ohitse, ja espoolaiset olivat maalin päässä. Taistelu jatkui ja ajassa 51.14 Kalle Loponen laukoi Radek Koblizekin syötöstä kovan laukauksen viivalta kohti maalia ja kotijoukkue oli jälleen kaksi maalia edellä.
Kiekko-Espoo tuli kuitenkin tasoihin vielä kolmannen erän aikana. Muutama minuutti Loposen maalista Kasper Kulonummi kavensi eroa yhteen maaliin yllättävällä laukauksella ja yksilösuorituksella. Ottelun loppuhetkillä KooKoolle tuli lyhyessä ajassa kaksi rangaistusta, Teemu Engbergin taklattua päähän ja Otto Paajasen syyllistyttyä rikkeeseen aloituksessa, jolloin Kiekko-Espoo pääsi päätösminuuteilla pelaamaan jopa ajoittain kuudella kolmea vastaan, kun maalivahti oli otettu pois. Rangaistukset saatiin juuri selvitettyä, mutta juuri kun Paajanen vapautui, niin ajassa 59.31 Peter Quenneville laukoi kiekon ohi Randelinin ja ottelu eteni jatkoajalle.
Jatkoajan jälkeen kuitenkin saatiin onnellinen lopetus otteluun kotiyleisön näkökulmasta, kun ajassa 62.30 Marcus Davidsson ratkaisi voiton ja nappasi joukkueelleen ensimmäistä kertaa voiton Kiekko-Espoosta tämän kauden osalta.
KooKoon kolmen ottelun viikko jatkuu perjantaina Jyväskylässä JYPin vieraana, ja lauantaina ennen jouluvapaille siirtymistä Sumulaakson iltaan saapuu vieraaksi Tampereen Ilves.
Viikon ottelut:
Pe 20.12. klo 18.30 JYP–KooKoo, LähiTapiola Areena, Jyväskylä
La 21.12. klo 17.00 KooKoo–Ilves, Lumon Areena, Kouvola, VEIKKAUS 2IN1 // OSTA LIPUT TÄSTÄ