RAPORTTI:

Kiekko-Espoo tehokkaampi keskiviikkoillassa – KooKoolle 6–2-tappio

09.09.2026
KooKoo jatkoi Liigan superkauden 2026–2027 runkosarjaotteluitaan keskiviikkona 9.9. vierasottelulla Espoon Metro Areenalla Kiekko-Espoota vastaan. Ottelu päättyi kotijoukkueen voittoon lukemin 6–2 (2–0, 3–1, 1–1).
KooKoo pelasi kauden 2026–2027 toisen runkosarjaottelunsa Kiekko-Espoon vieraana. Kotijoukkue tuli heti ottelun alkuun vahvasti ja Liiga-debyyttinsä tehnyt Samuel Heikkinen joutui heti ottelun alussa torjunta töihin, mutta selvisi ensimmäisestä tilanteesta ongelmitta. Kiekko-Espoon vahva alku tuotti kuitenkin tulosta ja ottelun avausmaali nähtiin ajassa 3.51, kun Lukas Svejkovskyn viimeisteli osuman 0–1 Jere Sallisen syötöstä Heikkisen selän taakse.
Kouvolalaisten vaikea alku sai jatkoa ajassa 6.58, kun Svejkovsky viimeisteli illan toisen osumansa vain kolme minuuttia edellisen perään ja vei kotijoukkueen jo 2–0-johtoon. Syöttöpisteet merkattiin Arvid Aronssonille ja Jere Väisäselle. Ottelun ensimmäinen rangaistus nähtiin ajassa 8.38, kun KooKoon Marcus Davidsson passitettiin rangaistusaitioon kiinnipitämisestä. Kiekko-Espoo pääsi pyörittämään vakuuttavasti ylivoimaansa, mutta ei onnistunut lisäämään johtoaan.
Kouvolalaiset joutuivat uudelleen alivoimalle ajassa 13.17, kun Jiri Pärssinen passitettiin kahdeksi minuutiksi rangaistusaitioon estämisestä. Kiekko-Espoon ylivoima jäi kuitenkin lyhyeksi, sillä kotijoukkueen Linus Öberg sai rangaistuksen huitomisesta vajaat 40 sekuntia ylivoiman käynnistymisestä ja peliä jatkettiin tämän jälkeen neljällä neljää vastaan. Rangaistuksia jaettiin avauserässä vielä lisää, kun Ari Gröndahl sai kahden minuutin rangaistuksen huitomisesta ajassa 15.27. Erikoistilanteista huolimatta lisämaaleja ei nähty. Juuri ennen ensimmäistä erätaukoa KooKoo pääsi vielä ylivoimalle, kun Carter King sai rangaistuksen koukkaamisesta ajassa 19.49. Ylivoimaa keretiin pelaamaan kuitenkin vain reilut 10 sekuntia, kun summeri soi. Ensimmäiselle erätauolle lähdettiin Kiekko-Espoon 2–0-johdossa.
Toinen erä alkoi KooKoon ylivoimalla, mutta oranssimustat eivät onnistuneet kaventamaan ottelua. Kiekko-Espoon kapteeni Sallinen lisäsi puolestaan kotijoukkueen johtoa heti alivoimansa jälkeen ajassa 22.01 ja vei sinipaidat 3–0-johtoon. Osuma vei Sallisen illan tehot 1+1 ja maalin esityöstä vastasi Jani Lajunen. KooKoo vastasi nopeasti espoolaisten kolmanteen maaliin. Ajassa 23.24 kouvolalaiskapteeni Miska Siikonen toi oranssimustat takaisin peliin ja kavensi tilanteen 3–1. Manu Mäkelä merkittiin osuman syöttäjäksi.
Toinen erä oli KooKoolta avauserää pirteämpi ja vauhdikkaampi. Pelikatkot jäivät vähäisiksi ja oranssimustat saivat ensimmäisen erätauon jälkeen selvästi lisää energiaa peliinsä. Kiekko-Espoo sai kuitenkin jälleen ylivoimamahdollisuuden ajassa 34.46, kun Davidsson sai rangaistuksen poikittaisesta mailasta. Kotijoukkue käytti ylivoimansa tällä kertaa hyödyksi, kun Mathias From laukoi Kiekko-Espoon 4–1-johtoon ajassa 35.43 Arttu Tuomaalan syötöstä.
Toisen erän loppu oli KooKoolle synkkä. Kiekko-Espoo iski vielä viidennen maalinsa ajassa 39.25, kun Jere Väisänen viimeisteli kotijoukkueelle lukemiksi 5–1. Näissä numeroissa lähdettiin myös toiselle erätauolle.
Kolmannen erän alussa KooKoo pääsi jälleen ylivoimalle, kun Kiekko-Espoon Aarne Talvitie sai rangaistuksen koukkaamisesta. Oranssimustat eivät kuitenkaan ylivoimansa aikana onnistuneet kaventamaan ottelua. Seuraavan kerran tuomarin pilli soi ajassa 45.22, kun Kiekko-Espoon Arvid Aronsson passitettiin rangaistusaitioon kiinnipitämisestä. KooKoolle avautui jälleen mahdollisuus kaventaa ottwlun lukemat, mutta oranssimustat olivat tehottomia ylivoimalla ja peliä jatkettiin samat lukemat taululla.
Tasakentällisillä ehdittiin pelata vain hetki, kun Robert Rooba passitettiin kampituksesta istumaan kaksiminuuttinen ajassa 47.34. Kiekko-Espoon ylivoima ehti pyöriä vain alle minuutin, kun Tuomaala viimeisteli kotijoukkueen illan kuudennen maalin Heikkisen selän taakse. Lajunen ja Svejkovsky merkittiin osuman syöttäjiksi ja kotijoukkue karkasi 6–1-johtoon. Ottelun loppupuolella tunteet kuumenivat Espoon Metro Areenalla ja molempien joukkueiden kokeneet pelaajat, Kiekko-Espoon Sallinen ja KooKoon Gröndahl saivat rangaistukset väkivaltaisuudesta.
Rangaistuksia jaettiin vielä lisää ajassa 56.54, kun KooKoon Niklas Nykyri passitettiin jäähylle väkivaltaisuudesta. Ottelun viimeinen maali nähtiin vielä ajassa 58.39, kun KooKoon Robert Rooba onnistui kaventamaan alivoimalla lukemiksi 6–2. Syöttöpisteet merkattiin Akseli Mäkiselle ja Ari Gröndahlille.
Lisämaaleja ei enää nähty ja ottelu päättyi Kiekko-Espoon 6–2-voittoon kotikaukalossa.

Kookoon pelit jatkuvat heti huomenna kotikaukalossa Kouvolan jäähallissa, kun oranssimustat pelaavat ensimmäisen CHL-kotiottelunsa slovakian hallitsevaa mestaria HK Nitraa vastaan. Kiekko tippuu jäähän klo 18.30 ja liput pääset ostamaan tuttuun tapaan kookoo.tmtickets.fi.

Otteluraportin tarjoaa Puustelli.
Puustellin Syksyn suurilla keittiöpäivillä on tarjolla vaihtuvia kampanjaetuja kodinkoneista, keittiökalusteista ja muista keittiön tuotteista. Tutustu kampanjaan tästä!